Wiadomości

Cła na zboże

Opublikowany: paź 21, 08:21

16 października br. Komisja Europejska przedstawiła projekt rozporządzenia przywracającego pobieranie cła w imporcie zbóż na rynek Unii Europejskiej. Podczas głosowania projekt został pozytywnie zaopiniowany przez kraje członkowskie.

Projekt rozporządzenia przywraca pobieranie cła na pszenicę, żyto, jęczmień, kukurydzę, sorgo, grykę i proso tj. zboża wymienione w art. 1 rozporządzenia Komisji (WE) nr 608/2008 w sprawie czasowego zawieszenia cła przywozowego na niektóre zboża w odniesieniu do roku gospodarczego 2008/2009.
Przyjęty projekt rozporządzenia spełnia, wielokrotnie zgłaszany przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, postulat przywrócenia ochrony celnej wspólnotowego rynku zbóż. Minister Marek Sawicki we wnioskach składanych do Komisji Europejskiej oraz na forum Rady argumentował, że jest to konieczna reakcja na wysoki poziom tegorocznych zbiorów zbóż w Unii Europejskiej oraz spadek cen na tym rynku.

Informujemy, że na podstawie wyjaśnień Komisji Europejskiej do Rozporządzeń Rady i Komisji, na trzeci dzień od dnia ogłoszenia Rozporządzenia przywracającego cła będą obowiązywać poniższe stawki celne:

1. pszenica średniej i niskiej jakości – stała stawka celna w wysokości 95 euro/tona,

2. jęczmień – stała stawka celna w wysokości 93 euro/tona,

3. żyto – stawka celna w wysokości 24,16 euro/tonax,

4. kukurydza – stawka celna w wysokości 8,68 euro/tonax,

5. sorgo – stawka celna w wysokości 24,16 euro/tona¬x,
x – stawka celna zmienna ustalana przez Komisję w zależności od zmiany cen na rynku światowym (amerykańskim) z zastrzeżeniem, że zmiana cen przekroczy 5 % jest publikowana co 2 tygodnie.

Podkreślenia wymaga, iż sam fakt ogłoszenia Rozporządzenia przywracającego cła wpływa stabilizująco na Wspólnotowy rynek zbóż.

Źródło: www.minrol.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości