Wiadomości

Ceny żywności: pośrednikom dziękujemy!

Opublikowany: mar 23, 14:05

Europa pozostaje krainą drogiej i wciąż drożejącej żywności, mimo, iż unijne rolnictwo, nowoczesne i wydajne, plasuje się w światowej czołówce. Gdzie leży pies pogrzebany? Ekonomiści wskazują na ogromną przepaść między ceną producenta, a ceną, jaką płaci konsument detaliczny. To supermarkety nadmuchały cenową bańkę, na której tracą klienci i dostawcy, mówią politycy.
W sklepie za te same warzywa i owoce możemy zapłacić nawet pięciokrotnie więcej, niż gdybyśmy kupowali je bezpośrednio od rolnika. Najuboższe rodziny większą część domowego budżetu przeznaczają na jedzenie. Dlatego praktyki cenowe uderzają przede wszystkim w najsłabszych.

Myli się ten, kto sądzi, iż wysokie ceny żywności oznaczają zwiększone zyski rolników. Pięćdziesiąt lat temu do kieszeni rolników trafiała blisko połowa pieniędzy, które za jedzenie płacili klienci detaliczni – dzisiaj do francuskiego rolnika wraca 18% tej sumy, a farmer brytyjski dostaje zaledwie osiem procent ceny detalicznej.

Koncentracja czy monopol?

Największa przepaść miedzy cenami producentów a cenami w sklepach występuje w krajach członkowskich o najwyższej koncentracji rynku. W ekonomii odsetek ten ustala się porównując względną wielkość przedsiębiorstw z wielkością całego sektora. W Unii Europejskiej koncentracja rynku detalicznego żywności wzrosła lawinowo w ciągu ostatnich piętnastu lat. W 1993 roku wynosiła 21,7 procent – obecnie przekracza siedemdziesiąt procent.

Politycy i aktywiści walczący z dominacją supermarketów tłumaczą, iż detaliczni giganci nadużywają swojej pozycji na rynku skupu, zmuszając swoich dostawców do sprzedawania po zaniżonych cenach. W ten sposób destabilizują rolnictwo w UE i w krajach trzecich.

Komisja Europejska zaniepokojona rozwojem sytuacji wydała komunikat w sprawie cen żywności w Europie. W odpowiedzi Parlamentarna Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi przyjęła 17 lutego 2009 roku sprawozdanie z własnej inicjatywy autorstwa greckiej Socjalistki, Kateriny Batzeli, w którym znalazło się wezwanie do przeciwdziałania “agresywnej polityce cenowej” wielkich detalistów.

Prosto z sadu

Posłowie sprzeciwiają się praktykom handlowym, takim jak sprzedaż towarów poniżej kosztów i nadużywanie dominującej pozycji na rynku. Wzywają również Komisję Europejską do wszczęcia dochodzenia w sprawie mnożących się przypadków spekulacji na rynku żywności.

Należy zwiększyć przejrzystość, poprawić regulację rynku i uruchomić skuteczniejszy system monitorowania kosztów i cen. Unia Europejska mogłaby poprawić sytuację na rynku żywności umożliwiając bardziej bezpośredni dostęp i kontakt między producentami rolnymi a konsumentami. Zaowocowałoby to spadkiem cen i poprawiło wybór produktów, uważają posłowie.

W poniedziałek, 23 marca na sesji plenarnej w Strasburgu, Parlament zapozna się z projektem przygotowanym w Komisji Rolnictwa.

Źródło: www.europarl.europa.eu

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości