Wiadomości

Błękitna karta dla wykwalifikowanych imigrantów

Opublikowany: paź 13, 14:11

Projekt systemu Europejskiej Błękitnej Karty dla wykwalifikowanych imigrantów będzie przedmiotem poniedziałkowego głosowania w Komisji Wolności Obywatelskich Parlamentu Europejskiego. W ciągu następnych dwóch dekad, w Unii zabraknie dwudziestu milionów wykwalifikowanych pracowników – zwłaszcza w dziedzinie inżynierii i technologii komputerowych. Posłowie chcą ułatwić podjęcie pracy specjalistom z państw trzecich.

UE potrzebuje imigrantów zarobkowych ze względu na starzejące się społeczeństwo i zmiany demograficzne, dlatego posłowie popierają wszelkie środki mające na celu zwiększenie atrakcyjności Unii Europejskiej dla pracowników najbardziej wykwalifikowanych.

W porównaniu ze Stanami Zjednoczonymi Unia Europejska posiada bardzo niekorzystną strukturę imigracji. Do UE przybywa zaledwie 5,5% wysoko wykwalifikowanych migrantów z krajów Maghrebu, podczas gdy Stany Zjednoczone lub Kanadę wybiera 54% z nich. UE przyjęła natomiast najwięcej niewykwalifikowanych pracowników z krajów Maghrebu (87%).

Główną przyczyną niskiej atrakcyjności UE jako celu migracji jest 27 różnych systemów przyjmowania migrantów w UE, co znacznie utrudnia przemieszczanie się przyjezdnych z jednego państwa do drugiego.

Jak zachęcić imigrantów?

W październiku ubiegłego roku Komisja zaproponowała wprowadzenie europejskiej “niebieskiej karty” na wzór “zielonej karty” w USA. Ustanowienie “Błękitnej Karty” może okazać się magnesem przyciągającym wykwalifikowaną silę roboczą do UE.

Niemiecka posłanka Ewa Klamt z grupy EPP-ED przygotowała sprawozdanie, w którym znalazły się szczegółowe uwagi posłów odnośnie funkcjonowania systemu “Błękitnej Karty”.

Kartę mogłyby uzyskać osoby, które posiadają dyplom ukończenia szkoły wyższej lub wyższej szkoły zawodowej oraz osoby z odpowiednim doświadczeniem zawodowym wynoszącym sześć lat. Posłanka Ewa Klamt proponuje też ustalenie dolnej granicy minimalnego wynagrodzenia przyjmowanych imigrantów na poziomie 1,7 przeciętnego wynagrodzenia brutto w danym państwie członkowskim.

Karta na dwa lata

“Błękitna Karta” miałaby funkcjonować jako zezwolenie na pobyt i na pracę przez 2 lata z możliwością przedłużenia. Na jej podstawie w UE będą mogli przebywać również członkowie rodzin pracowników. Poszczególne kraje członkowskie same zdecydują, ilu wykwalifikowanych migrantów przyjmą na swoim obszarze. Po pięciu latach posiadacz karty otrzymywałby status rezydenta długoterminowego.

Dla porównania, w USA Zielona Karta pozwala na stały pobyt do 10 lat i pozwala ludziom pracować i swobodnie podróżować na terenie całych Stanów Zjednoczonych.

W poniedziałek nad projektem zagłosuje Komisja Wolności Obywatelskich. Parlament współpracuje nad projektem “Błękitnej Karty” na podstawie procedury konsultacji. Głosowanie plenarne zostało przewidziane na listopad.

Źródło: www.europarl.europa.eu

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości