Wiadomości

Bezzwrotna dotacja ze środków Funduszu Pracy dla osób bezrobotnych podejmujących działalność gospodarczą.

Opublikowany: gru 13, 13:31

Na mocy ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. 2004.99.1001 ze zmianami) możliwe jest udzielanie pomocy w formie bezzwrotnej dotacji osobą bezrobotnym chcącym otworzyć działalność gospodarczą. Wysokość tego świadczenia określona jest jako maksymalnie 500% przeciętnego wynagrodzenia. Obecnie jest to kwota ok. 11.500 złotych.

Uzyskane środki mogą być przeznaczone na zakup środków trwałych, wyposażenia, towaru, maszyn, pokrycie kosztów pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa związanych z podjęciem tej działalności.

Uzyskane środki nie mogą być przeznaczone na udziały w spółkach, działalność sezonową, zakup ziemi i innych nieruchomości, zakup, remont, adaptację lokalu, w którym będzie prowadzona działalność gospodarcza, na opłaty leasingowe, przejęcie działalności gospodarczej prowadzonej przez inną osobę, pokrywanie kosztów dzierżawy, danin publicznych, szkoleniowych i opłat administracyjnych.

Aby ubiegać się o pomoc osoba bezrobotna musi spełnić następujące warunki:
1. W okresie 12 miesięcy przed złożeniem wniosku o przyznanie środków nie odmówiła bez uzasadnionej przyczyny propozycji zatrudnienia lub podjęcia innych prac np. interwencyjnych
2. W okresie 5 lat przed złożeniem wniosku o przyznanie środków, nie otrzymała pożyczki lub bezzwrotnych środków z Funduszu Pracy lub innych funduszy publicznych na prowadzenie działalności gospodarczej
3. Nie prowadziła działalności gospodarczej w ostatnich 12 miesiącach poprzedzających złożenie wniosku
4.Nie była karana za przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu, w rozumieniu ustawy Kodeks Karny w okresie 2 lat przed dniem złożenia wniosku
5. Nie spełnia warunków określonych w § 1 ust. 3 i 5 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej (Dz.U. 2005.236.2002) dotyczących m.in. podejmowania działalności w niektórych sektorach gospodarki, np. transportu.

Wniosek o przyznanie świadczenia składa się na piśmie we właściwym ze względu na zamieszkanie Urzędzie Pracy. Wniosek ten rozpatrywany jest przez Starostę, który powiadamia osobę składającą o jego rozpatrzeniu w formie pisemnej w terminie 30 dni od złożenia. Pozytywne rozpatrzenie wniosku pozwala na zawarcie umowy o udzielenie Środków z Funduszu Pracy.
Przed podpisaniem umowy wnioskodawca zobowiązany jest do zabezpieczenia zwrotu świadczenia. Z dotychczasowej praktyki wynika, iż najczęściej stosowaną formą jest poręczenie osób trzecich.

Wnioskodawca musi rozliczyć otrzymane środki w ciągu jednego miesiąca od podpisania umowy. Polega ono na przedłożeniu faktur i innych dowodów zapłaty, potwierdzających wydatkowanie środków zgodnie z ich przeznaczeniem. Zarejestrowanie działalności gospodarczej musi nastąpić po złożeniu rozliczenia jednak nie później niż 2 miesiące od dnia podpisania umowy. Wnioskodawca musi nieprzerwanie prowadzić działalność gospodarczą przez okres, co najmniej 12 miesięcy. W okresie tym wnioskodawca nie może podjąć zatrudnienia.

W przypadku nie dotrzymania tych warunków, wnioskodawca zobowiązany będzie do zwrotu udzielonych środków wraz z ustawowymi odsetkami od momentu wypłaty dotacji w okresie 30 dni od zaistnienia opisanych powyżej faktów.

Co do treści wniosku o przyznanie dotacji oraz potrzebnej dokumentacji należy zwrócić się o udzielenie informacji do właściwego miejscowo Urzędu Pracy. Wspomnieć jedynie należy, iż konieczne będzie sporządzenie biznes planu określającego szczegóły dotyczące efektywności ekonomicznej planowanego przez wnioskodawcę przedsięwzięcia.

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości