Wiadomości

Bezpieczne wyroby pirotechniczne w UE

Opublikowany: lut 24, 08:50

Przedsiębiorcy wytwarzający i wprowadzający do obrotu wyroby pirotechniczne będą musieli zapewnić, aby spełniały one zasadnicze wymagania i potwierdzić to poprzez oznakowanie CE. Przygotowane przez MG nowe przepisy o materiałach wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego poprawią bezpieczeństwo ich stosowania i unieszkodliwiania. Projekt został przyjęty przez rząd 23 lutego br.

Przedsiębiorcy wytwarzający lub wprowadzający do obrotu wyroby pirotechniczne będą określać klasę produktu w zależności od stopnia zagrożenia podczas używania, natężenia dźwięku oraz jego dostępność dla użytkowników.

Ich obowiązkiem będzie także umieszczenie na tych wyrobach etykiet informacyjnych w języku polskim, zawierających m.in. nazwę i adres producenta lub importera, nazwę i typ wyrobu, oznaczenie klasy wyrobu, dopuszczalne miejsce używania itp.

Przyjęte przepisy dotyczą tzw. widowiskowych wyrobów pirotechnicznych (sklasyfikowanych od 1 – 4), a także przeznaczonych do użytku teatralnego (w klasach T1 i T2) oraz do zastosowań technicznych, np. w poduszkach powietrznych samochodów (w klasach P1 i P2).

Wprowadzając nowe regulacje prawne Ministerstwo Gospodarki chce poprawić poziom ochrony życia i zdrowia ludzi, w tym także konsumentów i pirotechników. Przyjęte ustawy uwzględniają także ochronę środowiska podczas użytkowania i unieszkodliwiania materiałów wybuchowych.

Ustawy wprowadzające przepisy unijnej dyrektywy zaczną obowiązywać w lipcu 2010 roku.

Nowa ustawa dostosuje krajowe przepisy wprowadzania do obrotu wyrobów pirotechnicznych do prawa unijnego. Regulacja MG implementuje do polskiego prawa postanowienia dyrektywy UE, która znosi bariery w swobodnym przepływie materiałów wybuchowych między państwami członkowskimi.

Nowelizacja dotyczy dwóch ustaw: ustawy z 21 czerwca 2002 r. o materiałach wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego oraz ustawy z 22 czerwca 2001 r. o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym.

Wprowadzone zmiany pozwolą wypełnić wymagania Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2007/23/WE z dnia 23 maja 2007 r. w sprawie wprowadzania do obrotu wyrobów pirotechnicznych.

Implementacja przepisów Dyrektywy do krajowego porządku prawnego powinna zakończyć się z dniem 4 stycznia 2010 r. Zgodnie z Dyrektywą przepisy te powinny wejść w życie do dnia 4 lipca 2010 r.

Źródło: www.kprm.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości