Wiadomości

Bezpieczne wakacje 2009

Opublikowany: cze 23, 08:22

Jak co roku o bezpieczeństwo najmłodszych zadbają Policjanci, strażacy i funkcjonariusze Straży Granicznej. Właśnie rusza akcja „Bezpieczne wakacje 2009”.

Policjanci skontrolują kolonijne autokary, kuratorzy oświaty – ośrodki wypoczynkowe i obozy. Czuwać będzie nawet straż pożarna i graniczna. Służby podległe wojewodzie mazowieckiemu będą kontrolować miejsca wypoczynku dzieci. Policjanci skontrolują autobusy, którymi będą podróżować dzieci. Funkcjonariusze apelują, by informować o wyjazdach z trzydniowym wyprzedzeniem. Tel. 997 lub 022 603 77 18, 022 603 77 55. Od 20 czerwca od 5 godz. rano do zmierzchu na Torwarze funkcjonariusze będą kontrolować kolonijne autokary. Więcej patroli ma być także na dworcach.

W czasie jej trwania przeprowadzone zostaną kontrole ośrodków kolonijnych i autokarów. Jedną z najważniejszych kwestii jest kontrola autokarów przewożących dzieci na wypoczynek. Policja z inspekcją transportu drogowego będzie sprawdzać stan techniczny pojazdów oraz trzeźwość kierowców. W Warszawie na Torwarze działa już posterunek, w którym kontrole przeprowadzane są od godz. 5 rano. Policja apelują do organizatorów wyjazdów, aby zgłaszać autokary przewożące dzieci z trzydniowym wyprzedzeniem pod całodobowym numerem 022 603 77 55. Podobnie jest w wielu polskich miastach. Policja będzie też sprawdzać sklepy z alkoholem przy obozach, koloniach, kąpieliskach i polach namiotowych, tak aby wyeliminować jego sprzedaż osobom nieletnim. Organizatorzy obozów czy kolonii mogą się zgłaszać do straży pożarnej, która będzie prowadzić akcje edukacyjne na temat min. bezpiecznego wypoczynku i właściwego zachowania nad wodą. Strażacy będą także uczyć zasad udzielania pierwszej pomocy. W akcję włączona zostanie też Straż Graniczna, która z Policją i Strażą Ochrony Kolei będzie patrolować rejon dworców.

Miejsca wypoczynku odwiedzą pracownicy kuratorium oświaty, sanepidu i straż pożarna. Kuratorium sprawdzi warunki w ośrodkach, kwalifikacje wychowawców i kierowników oraz programy pracy z dziećmi.
Podstawą prawną organizacji wypoczynku jest art. 92a ust 1 ustawy z dnia 7 września 1991r.o systemie oświaty (t.j. Dz. U. z 2004 r. poz. 2572 z późniejszymi zmianami) oraz rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 stycznia 1997 r. w sprawie warunków, jakie muszą spełniać organizatorzy wypoczynku dla dzieci i młodzieży szkolnej, a także zasad jego organizowania i nadzorowania (Dz. U. Nr 12, poz. 67, Dz. U. Nr 18, poz. 102).

Inne ważne akty prawne:
Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych (t.j. Dz.U. z 2004 r. Nr 223, poz. 2268);

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 maja 1997 r. w sprawie określenia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach, pływających, kąpiących się i uprawiających sporty wodne (Dz. U. z 1997 r. Nr 57, poz. 358).

Zgodnie z ww. przepisami prawa organizatorzy mają obowiązek zapewnić bezpieczne warunki wypoczynku, spełniając określone wymagania.

Nie później niż na 14 dni przed terminem rozpoczęcia działalności placówki przedłożyć właściwemu kuratorowi oświaty następujące dokumenty:

1. zgłoszenie zawierające dane organizatora (w tym aktualny numer telefonu), formy organizowanego wypoczynku, adres miejsca placówki, informację o liczbie uczestników, liczbie turnusów oraz ich terminie; 2. imienny wykaz kadry pedagogicznej i medycznej wraz z kserokopiami zaświadczeń potwierdzających kwalifikacje (poświadczone za zgodność z oryginałem); 3. program pracy z dziećmi i młodzieżą, zawierający planowaną pracę wychowawczą); 4. karty kwalifikacyjnej obiektu (z wyjątkiem wyjazdów zagranicznych i obozów wędrownych); 5. w przypadku obozów wędrownych – przebieg trasy; 6. informację o sposobie zapewniania opieki medycznej;

Jeśli organizator wypoczynku złoży wszystkie wymienione wyżej dokumenty w wymaganym terminie (z 14 dniowym wyprzedzeniem), otrzyma zaświadczenie o zgłoszeniu placówki wypoczynku, co jest podstawą do rozpoczęcia jej działalności.

W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w funkcjonowaniu placówki wypoczynku, a w szczególności wystąpienia zagrożeń zdrowia i bezpieczeństwa jej uczestników, organ sprawujący nadzór (Kurator Oświaty) może zawiesić prowadzenie placówki lub w przypadku otrzymania wniosku odpowiedniego organu – ją zlikwidować.

Na Mazowszu podstawowe działania w ramach akcji „Bezpieczne wakacje 2009” to kontrole autokarów, czarne punkty na wodzie, edukacyjne pogadanki dla dzieci. Na drogach całego województwa oraz w miejscach chętnie odwiedzanych przez wczasowiczów pojawią się dodatkowe patrole. Funkcjonariusze będą też monitorować sklepy przy polach namiotowych, kąpieliskach czy koloniach, aby mieć pewność, że handlarze nie sprzedają alkoholu nieletnim.Każdy rodzic może poprosić Inspekcję Transportu Drogowego, aby skontrolowała autokar, którym jego dzieci będą podróżować. Trzeba to zgłosić na trzy dni przed planowanym wyjazdem. Można to zrobić telefonicznie (0-22 831 60 82 lub 0-22 831 39 18) lub mailowo, pisząc na adres bezpiecznewakacje@maz.winb.gov.pl.

Miejsca, w których wypoczywają najmłodsi, sprawdzi Kuratorium Oświaty w Warszawie razem z Sanepidem oraz inspektorami nadzoru budowlanego i strażą pożarną. Od 20 czerwca pod numerem telefonu 0-22 551 24 27 można zgłaszać zastrzeżenia związane z organizowanym wypoczynkiem, uzyskać informacje o organizatorach wypoczynku oraz wymaganiach prawnych, które muszą oni spełniać.

Funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej udzielą praktycznych porad m.in. z zakresu pierwszej pomocy i wypoczynku nad wodą. Na niebezpiecznych kąpieliskach pojawią się także czarne punkty, czyli tablice ostrzegawcze podobne do tych jakie można spotkać na polskich drogach.

Działania na rzecz bezpieczeństwa prowadzone będą również na kolei. Nadwiślańska Straż Graniczna razem ze Strażą Ochrony Kolei skontroluje pociągi i będzie patrolować rejony dworców.

18 czerwca na zalewem Siemianówka w Bondarach akcję „Bezpieczne wakacje 2009” rozpoczęli podlascy Policjanci. Na najmłodszych czekały zabawy, konkursy, pokazy i prezentacje.

Podczas imprezy dzieci uczestniczyły w zabawach i konkursach promujących bezpieczne zachowania na wakacjach. Dużą atrakcją dla dzieciaków były policyjne motory, łodzie i quady. Nie zabrakło też innych atrakcji.

Z kolei 17 czerwca w punkcie kontrolnym w Szczecinie Generalny Inspektorat Transportu Drogowego zainaugurował letnią edycję akcji „Bezpieczny autokar”.

Podczas briefingu zostały przedstawione dotychczasowe wyniki kontroli autokarów turystycznych. Przedstawiciele Inspekcji Transportu Drogowego podkreślili, że prowadzona od ponad sześciu lat akcja „Bezpieczny autokar” przyczyniła się do znacznej poprawy bezpieczeństwa podróży tym środkiem transportu. Poprawia się stan techniczny pojazdów oraz zmniejsza się liczba naruszeń popełnianych przez kierowców i przewoźników, w szczególności podczas przewozu dzieci.

Zachodniopomorski Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego wraz ze Stowarzyszeniem KIEROWCA PL i zachodniopomorską Policją zrealizował film edukacyjny, którego motywem przewodnim jest właściwe zachowanie się w autobusie podczas zorganizowanych wyjazdów. Film „Bezpieczny autobus” ma do spełnienia zadanie profilaktyczne, wskazujące w jaki sposób ustrzec się przed niebezpieczeństwami czyhającymi w czasie zorganizowanych wycieczek autokarowych.

Źródło: www.mswia.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości