Wiadomości

Bezpieczna droga do szkoły

Opublikowany: wrz 1, 08:55

Od dziś do 12 września br. potrwa ogólnopolska akcja „Bezpieczna droga do szkoły”. Przed szkołami pojawią się policyjne patrole, by zadbać o bezpieczeństwo najmłodszych. Policjanci będą też informować dzieci i młodzież o zagrożeniach związanych z poruszaniem się po drogach.

Policjanci ruchu drogowego dokonają przeglądu dróg i ulic w rejonach placówek oświatowo-wychowawczych pod kątem właściwego oznakowania oraz sprawności urządzeń ostrzegawczo-zabezpieczających. Stwierdzone nieprawidłowości zostaną niezwłocznie zgłoszone zarządcom dróg.

W okresie pierwszych dni nowego roku szkolnego policjanci będą sprawować nadzór nad szkołami usytuowanymi w miejscach szczególnie niebezpiecznych ze względu na bliskość tras o znacznym natężeniu ruchu drogowego.

W miejscowościach w których autobusy dowożą dzieci do szkoły, prowadzone będą kontrole pojazdów pod kątem stanu technicznego oraz prawidłowości oznakowania.

Z nauczycielami, rodzicami i uczniami szkół podstawowych prowadzone będą spotkania na temat zagrożeń w ruchu drogowym.

W trakcie wakacji polscy Policjanci prowadzili wzmożone kontrole drogowe i wiele działań prewencyjnych, by zwiększyć bezpieczeństwo na dogach. Ze wstępnych danych Policji wynika, że tegoroczne wakacje były bezpieczniejsze niż w roku ubiegłym. Na drogach zdarzyło się mniej wypadków, w których zginęło i zostało rannych mniej osób. Zatrzymano natomiast więcej nietrzeźwych kierujących.

Niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze, nie ustąpienie pierwszeństwa przejazdu i nieprawidłowe wyprzedzanie to głownie przyczyny wypadków drogowych. Niemniej jednak w tym roku policjanci odnotowali o blisko 400 wypadków mniej niż w okresie wakacyjnym w roku ubiegłym. Było o blisko 200 mniej ofiar śmiertelnych. 445 osób mniej zostało rannych w wypadkach drogowych niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Natomiast policjanci zatrzymali ponad 1 300 nietrzeźwych kierujących więcej niż w trakcie ubiegłorocznych wakacji.

Wśród sprawców wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym bardzo duży udział stanowili młodzi kierowcy w wieku 18-24 lat, a około 10% ofiar śmiertelnych w wypadkach to motocykliści.

W okresie wakacyjnym policjanci podejmowali różnego rodzaju działania na rzecz bezpieczeństwa na drogach, brali również udział w kampaniach organizowanych przez inne podmioty. Wśród tych przedsięwzięć można wymienić m.in.:

Akcja “Bus” – Policjanci ruchu drogowego dokonywali kontroli stanu technicznego autokarów oraz badań stanu trzeźwości kierujących wiozących dzieci i młodzież na wypoczynek.

Kampania “Rowerem bezpiecznie do celu” – Biuro Ruchu Drogowego KGP wraz z MSWiA, KRBRD zainicjowało kampanię ukierunkowaną na bezpieczeństwo dzieci i młodzieży poruszających się na rowerach. Inauguracja kampanii odbyła się 1 czerwca b.r. w Warszawie na Polu Mokotowskim, gdzie w miasteczku ruchu drogowego można było zdać egzamin na kartę rowerową. MSWiA ogłosiło konkurs na najlepszy projekt miasteczka ruchu drogowego.

Kampania “Dojedź motocyklem do końca wakacji” – W okresie wakacji zdarzenia z udziałem motocyklistów stanowią istotny odsetek wypadków ze skutkiem śmiertelnym. Biuro Ruchu Drogowego KGP wspólnie z firmą Harley-Davidson zainicjowało działania ukierunkowane na bezpieczeństwo motocyklistów. Inauguracja kampanii miała miejsce w CSP w Legionowie, gdzie z policyjnymi instruktorami jazdy na motocyklu można było wymienić spostrzeżenia i uwagi na temat bezpiecznej jazdy na motocyklu oraz sprawdzić swoje umiejętności na torze przeszkód.

Udział w kampanii PKP PLK S.A. ,“Bezpieczny Przejazd – Zatrzymaj się i żyj!” – Policja kolejny rok brała udział w ogólnopolskiej kampanii organizowanej przy udziale PKP PLK S.A., mającej na celu ograniczenie liczby wypadków drogowych, do których dochodzi na przejazdach kolejowych. Miejsca te znajdowały się w obszarze nadzoru sprawowanego przez Policję. Działania oprócz charakteru kontrolnego miały wymiar edukacyjno-informacyjny.

Źródło: www.mswia.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości