Wiadomości

Autopoprawka do projektu ustawy o dostępie do nieodpłatnej pomocy prawnej przyznawanej przez państwo osobom fizycznym

Opublikowany: kwi 11, 07:43

Rada Ministrów przyjęła projekt autopoprawki do projektu ustawy o dostępie do nieodpłatnej pomocy prawnej przyznawanej przez państwo osobom fizycznym (druk 29), przedłożony przez ministra sprawiedliwości.

Szerszy dostęp do bezpłatnej pomocy prawnej przyznawanej przez państwo osobom niezamożnym zakłada autopoprawka przygotowana do projektu ustawy przyjętej jeszcze przez rząd Marka Belki w 2005 r. Nowe rozwiązanie zakłada również rezygnację z utworzenia kosztownego systemu państwowych biur pomocy prawnej. Pomoc prawna dla osób najuboższych ma być udzielana na etapie przedsądowym. Prawnicy będą bezpłatnie doradzać w sprawach cywilnych, karnych (ale tylko osobom pokrzywdzonym w wyniku przestępstw i wykroczeń), administracyjnych, dotyczących prawa rodzinnego oraz ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Będą również wskazywali podmiot lub organizację właściwą do załatwienia danej sprawy. Pomogą także przygotować niektóre pisma i wnioski sądowe.

Ta forma pomocy nie będzie obejmować takich m.in. spraw jak: podatkowe, celne i dewizowe, spraw dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej oraz związanych z działalnością instytucji społecznych, w szczególności fundacji lub stowarzyszeń.

Projekt zakłada utworzenie ogólnodostępnej sieci punktów pomocy prawnej. Będą je mogli prowadzić m.in. adwokaci, radcy prawni, osoby z wyższym wykształceniem prawniczym, uczelnie oraz organizacje pozarządowe. Podmioty te będą wyłaniane w jawnych konkursach. Punkty pomocy prawnej mają funkcjonować w każdym powiecie.

Za organizację systemu udzielania pomocy odpowiadać ma Krajowa Rada Pomocy Prawnej (KRPP), składająca się z 5-7 osób powoływanych na 4 lata przez ministra sprawiedliwości. Zadaniem Rady będzie m.in. rozstrzyganie konkursów na świadczenie pomocy prawnej i zawieranie stosownych umów z podmiotami wyłonionymi w tych konkursach. Nadzór nad KRPP sprawować ma minister sprawiedliwości. Prawo do nieodpłatnej pomocy prawnej ma przysługiwać również obywatelom państw członkowskich UE, państw Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu oraz obywatelom Konfederacji Szwajcarskiej.

Źródło: www.premier.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości