Wiadomości

Audyt wewnętrzny w publicznych uczelniach artystycznych

Opublikowany: paź 12, 09:07

Art. 49 ust.1 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz.U. Nr 279, poz. 2104, z późn. zm.) wprowadza katalog jednostek sektora finansów publicznych zobowiązanych do prowadzenia audytu wewnętrznego niezależnie od wysokości gromadzonych lub wydatkowanych środków publicznych. Zatem, obowiązek prowadzenia audytu wewnętrznego przez te jednostki powstaje nawet wówczas, gdy nie przekroczą one kwot określonych w § 2 i 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 czerwca 2006r. w sprawie określenia kwot przychodów oraz wydatków środków publicznych dokonywanych w ciągu roku kalendarzowego, których przekroczenie powoduje obowiązek prowadzenia audytu wewnętrznego w jednostkach sektora finansów publicznych (Dz.U. Nr 112, poz.763).

Zgodnie z art. 49 ust.1 pkt 17 ustawy obowiązkowi przeprowadzania audytu wewnętrznego podlegają jednostki należące do sektora finansów publicznych, które łącznie spełniają następujące warunki:

1) są osobami prawnymi,
2) są jednostkami powołanymi do realizacji zadań publicznych,
3) zostały utworzone na podstawie odrębnej ustawy.

Publiczne uczelnie artystyczne, stanowiące część systemu szkolnictwa wyższego, działają w oparciu o ustawę z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz.U. Nr 164, poz. 1365 ze zm.). Zgodnie z ww. ustawą mają one osobowość prawną (art. 12), a ich tworzenie następuje w drodze ustawy (art. 18 ust. 1). Nie ulega również wątpliwości, że uczelnie te są jednostkami sektora finansów publicznych powołanymi do realizacji zadań publicznych, w tym przypadku przyjętego przez państwo zobowiązania do zapewnienia obywatelom wynikającego z Konstytucji RP prawa do edukacji.

Należy zatem przyjąć, że publiczne uczelnie artystyczne, których byt statuuje ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym, mają obowiązek prowadzenia audytu wewnętrznego na podstawie art. 49 ust. 1 pkt 17 ustawy o finansach publicznych i realizowania innych wynikających z tego faktu obowiązków. W świetle art. 51 ust. 3 ustawy o finansach publicznych istnieją dwie alternatywne możliwości zatrudnienia audytora wewnętrznego do prowadzenia audytu wewnętrznego w publicznych uczelniach artystycznych, w których nie zostały przekroczone kwoty określone w ww. rozporządzeniu Ministra Finansów.

Pierwsza z nich wynika z art. 51 ust. 3 pkt 1 i polega na zatrudnieniu audytora w nadzorującym publiczne uczelnie artystyczne Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Natomiast druga możliwość została wskazana w art. 51 ust. 3 pkt 2 ustawy o finansach publicznych – w tym przypadku rektorzy publicznych uczelni, które nie przekroczyły jednej z kwot określonych w ww. rozporządzeniu mogą zawrzeć porozumienia, na mocy których audyt w kierowanych przez nich jednostkach będzie przeprowadzał audytor wewnętrzny zatrudniony w publicznej uczelni nadzorowanej przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego, tj. zgodnie z rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 5 maja 2006 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (Dz.U. Nr 76, poz. 540) przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Sygnatariuszami tych porozumień oprócz rektora/rektorów uczelni nadzorowanych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego mogą być również rektorzy uczelni artystycznych.

Źródło: www.mf.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości