Wiadomości

Audyt wewnętrzny w instytucjach kultury

Opublikowany: paź 12, 08:57

Art. 49 ust.1 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz.U. Nr 279, poz. 2104, z późn. zm.) wprowadza katalog jednostek sektora finansów publicznych zobowiązanych do prowadzenia audytu wewnętrznego niezależnie od wysokości gromadzonych lub wydatkowanych środków publicznych. Zatem, obowiązek prowadzenia audytu wewnętrznego przez te jednostki powstaje nawet wówczas, gdy nie przekroczą one kwot określonych w § 2 i 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 czerwca 2006r. w sprawie określenia kwot przychodów oraz wydatków środków publicznych dokonywanych w ciągu roku kalendarzowego, których przekroczenie powoduje obowiązek prowadzenia audytu wewnętrznego w jednostkach sektora finansów publicznych (Dz.U. Nr 112, poz.763).

Na podstawie art. 49 ust. 1 pkt 17 ww. ustawy, do prowadzenia audytu wewnętrznego są zobowiązane jednostki, które łącznie spełniają następujące warunki:

1) należą do sektora finansów publicznych,
2) są państwowymi osobami prawnymi,
3) są jednostkami powołanymi do realizacji zadań publicznych,
4) zostały utworzone na podstawie odrębnej ustawy.
Ten ostatni warunek uważa się za spełniony, jeżeli w przypadku konkretnej jednostki istnieje ustawa, która tworzy tę jednostkę imiennie.

Ustawa z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz.U. z 2001 r. Nr 13, poz. 123, z późn. zm.) dotyczy jednostek sektora finansów publicznych określonych rodzajowo, tj. państwowych instytucji kultury. Zgodnie z art. 8 i 9 tej ustawy, państwowe instytucje kultury mogą być tworzone przez ministrów, kierowników urzędów centralnych oraz jednostki samorządu terytorialnego. Zatem, aktem prawnym powołującym do życia określoną imiennie instytucję kultury nie jest ustawa, ale akt organu, o którym mowa w art. 8 i 9 ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.

W związku z powyższym utworzone w tym trybie państwowe instytucje kultury nie są zobowiązane do prowadzenia audytu wewnętrznego na podstawie art. 49 ust. 1 pkt 17 ustawy o finansach publicznych.

Źródło: www.mf.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości