Wiadomości

Aplikacja sędziowska wg. nowych założeń

Opublikowany: sie 12, 14:05

Aplikacja sędziowska będzie trwała 54 miesiące i rozpocznie się nie później niż w terminie 2 miesięcy od dnia ogłoszeniu listy klasyfikacyjnej osób przyjętych na tę aplikację.

W ramach aplikacji sędziowskiej aplikanci będą przez 30 miesięcy odbywali zajęcia i praktyki w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, a przez kolejnych 24 miesiącach – zgodny z programem aplikacji staż na stanowiskach: asystenta sędziego i referendarza sądowego. W okresie dwuletniego stażu aplikant zostanie zatrudniony na stanowisku asystenta sędziego na podstawie umowy o pracę na czas określony, a następnie na stanowisku referendarza sądowego na czas nieokreślony.

Dyrektor Krajowej Szkoły wyznaczy każdemu aplikantowi patrona-koordynatora, który służyć mu będzie pomocą merytoryczną, a także będzie nadzorował i koordynował prawidłowy przebieg jego praktyk. Dodatkowo na czas odbywania praktyk, Dyrektor Krajowej Szkoły – w uzgodnieniu z patronem-koordynatorem – wskaże aplikantowi patrona każdej z praktyk. Będzie on zapoznawał aplikanta z czynnościami należącymi do zakresu jego obowiązków w trakcie praktyki, a niezwłocznie po jej zakończeniu przedstawi patronowi-koordynatorowi pisemną opinię wraz z oceną przebiegu praktyki. W oparciu o te recenzje patron-koordynator sporządzi natomiast końcową opinię wraz z łączną oceną przebiegu wszystkich praktyk, które odbył aplikant.

W trzydziestym miesiącu aplikacji sędziowskiej aplikanci będą przystępowali do egzaminu sędziowskiego. Warunkiem jego złożenia będzie uzyskanie pozytywnych ocen ze wszystkich sprawdzianów i praktyk, objętych programem aplikacji. Egzamin będzie składał się z części pisemnej i ustnej. Zadania praktyczne na część pisemną oraz kazusy na część ustną egzaminu opracuje zespół powołany przez Ministra Sprawiedliwości na wniosek Dyrektora Krajowej Szkoły. Egzamin przeprowadzi natomiast komisja powołana przez Ministra Sprawiedliwości na wniosek Dyrektora Krajowej Szkoły zaopiniowany przez Radę Programową Szkoły. W skład komisji wchodzić będą: sędziowie co najmniej sądu okręgowego, wykładowcy Krajowej Szkoły, a także specjaliści z poszczególnych dziedzin prawa objętych zakresem egzaminu wybrani przez Ministra Sprawiedliwości spośród kandydatów zgłoszonych przez prezesów sądów apelacyjnych, eksperci wskazani przez Dyrektora Krajowej Szkoły oraz przedstawiciel Krajowej Rady Sądownictwa. Członkiem komisji egzaminacyjnej nie będzie mógł być członek zespołu egzaminacyjnego.

Dyrektor Krajowej Szkoły będzie mógł udzielić aplikantowi zezwolenia na przystąpienie do egzaminu w terminie późniejszym, jeżeli uzna, że choroba, wypadek losowy lub inna wskazana i udokumentowana przez aplikanta przyczyna uniemożliwiają przystąpienie w określonym terminie. Aplikant, który nie przystąpi do egzaminu w wyznaczonym terminie i nie uzyska wspomnianego zezwolenia, odstąpi bez usprawiedliwienia od egzaminu w czasie jego trwania, a także ten, kto nie zda egzaminu sędziowskiego będzie mógł przystąpić do niego ponownie tylko raz, nie później jednak niż w terminie 18 miesięcy od dnia zakończenia poprzedniego egzaminu. Ponowny egzamin będzie przeprowadzała komisja egzaminacyjna w terminie wyznaczonym przez Ministra Sprawiedliwości, uzgodnionym z Dyrektorem Krajowej Szkoły.

W terminie 30 dni od dnia złożenia egzaminu sędziowskiego z wynikiem pozytywnym, Dyrektor Krajowej Szkoły skieruje aplikanta do odbycia stażu, kolejno na stanowisku asystenta sędziego i referendarza sądowego. W terminie 14 dni od dnia zakończenia stażu Dyrektor Krajowej Szkoły wyda aplikantowi dyplom ukończenia aplikacji sędziowskiej.

Źródło: www.nowa-aplikacja.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości