Wiadomości

Aplikacja prokuratorska wg. nowych założeń

Opublikowany: sie 12, 14:06

Aplikacja prokuratorska będzie trwała 30 miesięcy i rozpocznie się nie później niż w terminie 2 miesięcy od dnia ogłoszenia listy osób przyjętych na tą aplikację.

Podobnie jak w przypadku aplikacji sędziowskiej i na analogicznych zasadach, w ramach aplikacji prokuratorskiej aplikanci będą odbywali zajęcia w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury oraz praktyki zgodne z programem aplikacji.

W ostatnim miesiącu kształcenia aplikanci będą przystępowali do egzaminu prokuratorskiego. Egzamin będzie składał się z części pisemnej i ustnej. Zadania praktyczne na część pisemną oraz kazusy na część ustną egzaminu opracuje zespół powołany przez Ministra Sprawiedliwości na wniosek Dyrektora Krajowej Szkoły. Egzamin przeprowadzi natomiast komisja powołana przez Ministra Sprawiedliwości na wniosek Dyrektora Krajowej Szkoły zaopiniowany przez Radę Programową Szkoły. W skład komisji wchodzić będą: prokuratorzy co najmniej prokuratur okręgowych, wykładowcy Krajowej Szkoły, specjaliści z dziedzin prawa i nauk pokrewnych objętych zakresem egzaminu wybrani przez Ministra Sprawiedliwości spośród kandydatów zgłoszonych przez prokuratorów apelacyjnych, a także eksperci wskazani przez Dyrektora Krajowej Szkoły oraz przedstawiciel Rady Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym.

Dyrektor Krajowej Szkoły, w terminie 14 dni od dnia zakończenia egzaminu prokuratorskiego, sporządzi i przekaże Ministrowi Sprawiedliwości listę klasyfikacyjną egzaminowanych aplikantów prokuratorskich. Warunkiem umieszczenia na tej liście będzie złożenie egzaminu prokuratorskiego z wynikiem pozytywnym. Lista ta zawierać będzie imię i nazwisko egzaminowanego aplikanta, uzyskaną na egzaminie liczbę punktów oraz miejsce na liście. O kolejności miejsca na liście zdecyduje suma punktów uzyskanych przez aplikanta z egzaminu prokuratorskiego. W przypadku równej liczby punktów uzyskanych przez dwóch lub większą liczbę aplikantów o kolejności miejsca na tej liście zdecyduje suma punktów uzyskanych przez aplikanta ze wszystkich praktyk i sprawdzianów w czasie aplikacji.

Minister Sprawiedliwości, w kolejności zajmowanego miejsca na liście egzaminowanych aplikantów, przedstawi egzaminowanemu aplikantowi propozycję pracy na stanowisku asesora powszechnej jednostki organizacyjnej prokuratury lub wojskowej jednostki organizacyjnej prokuratury.

Z kolei Minister Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministrem Sprawiedliwości określi corocznie, w drodze zarządzenia, liczbę stanowisk asesorów wojskowych jednostek organizacyjnych prokuratury, przewidzianych dla egzaminowanych aplikantów, uwzględniając potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Źródło: www.nowa-aplikacja.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości