Wiadomości

Aplikacja ogólna i specjalistyczna

Opublikowany: sie 12, 14:08

Po przyjęciu ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, aplikację sędziowską i prokuratorską poprzedzać będzie aplikacja ogólna.

Trwać będzie ona 12 miesięcy i rozpocznie się nie później niż 3 miesiące od dnia ogłoszenia listy osób zakwalifikowanych na tą aplikację. Warunkiem przyjęcia na aplikację będzie złożenie dwuetapowego egzaminu (szczegóły rekrutacji znajdziesz tutaj). Minister Sprawiedliwości w drodze zarządzenia, zamieszczanego w Biuletynie Informacji Publicznej, będzie określał termin rozpoczęcia aplikacji ogólnej.

W trakcie jej trwania aplikanci będą odbywali zajęcia w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury oraz praktyki zgodnie z programem aplikacji, który otrzymają najpóźniej w dniu jej rozpoczęcia. Wspomniane zajęcia będą miały przede wszystkim charakter praktyczny i będą realizowane w formie warsztatów, symulacji rozpraw, przeprowadzania czynności procesowych czy opracowywania decyzji procesowych.

Aplikanci będą uczestniczyli w zajęciach przez pięć dni w tygodniu, lecz nie dłużej niż przez trzy tygodnie w jednym cyklu. Po każdym cyklu zajęć aplikant będzie odbywał wskazane w programie aplikacji praktyki w sądach, prokuraturach i innych instytucjach związanych z funkcjonowaniem wymiaru sprawiedliwości, zgodnie z tematyką zakończonego cyklu kształcenia.

Po każdym bloku przedmiotowo-tematycznym, obejmującym zajęcia i praktyki, w Krajowej Szkole przeprowadzany będzie sprawdzian odrębnie dla każdego aplikanta, przede wszystkim w zakresie umiejętności praktycznego wykorzystania zdobytej wiedzy i umiejętności. Oceny sprawdzianu formułowane będą w systemie punktowym; warunkiem zaliczenia będzie uzyskanie wyznaczonego limitu punktów.

W Krajowej Szkole będą także prowadzone dodatkowe zajęcia dla aplikantów z języków obcych, służące doskonaleniu znajomości specjalistycznego języka prawniczego.

Na czas odbywania aplikacji Dyrektor Krajowej Szkoły będzie wyznaczał aplikantowi patrona-koordynatora, który służyć mu będzie pomocą merytoryczną oraz będzie nadzorował i koordynował prawidłowy przebieg jego praktyk, zgodny z programem aplikacji ogólnej. Z kolei na czas odbywania przez aplikanta poszczególnych praktyk Dyrektor Krajowej Szkoły, w uzgodnieniu z patronem-koordynatorem, wyznaczał aplikantowi patrona każdej z praktyk. Zapozna on aplikanta z czynnościami należącymi do zakresu jego obowiązków w trakcie praktyki, a niezwłocznie po jej zakończeniu przedstawi patronowi-koordynatorowi pisemną opinię wraz z oceną przebiegu praktyki. W oparciu o te opinie i oceny patron-koordynator przygotuje końcową opinię wraz z łączną oceną przebiegu wszystkich praktyk, które odbył aplikant. Warunkiem ukończenia aplikacji ogólnej będzie uzyskanie pozytywnych ocen ze wszystkich sprawdzianów i praktyk objętych programem aplikacji.

Dyrektor Krajowej Szkoły, w terminie 14 dni od dnia zakończenia aplikacji ogólnej, ogłosi listę klasyfikacyjną aplikantów, zawierającą: imię, nazwisko aplikanta, sumę punktów uzyskanych przez niego w trakcie aplikacji ogólnej oraz miejsce na liście. O kolejności decydować będzie suma punktów uzyskanych przez aplikanta ze wszystkich sprawdzianów i praktyk w czasie aplikacji ogólnej.

Osoba, która ukończyła aplikację ogólną będzie mogła złożyć wniosek o umieszczenie na wymienionej wyżej liście klasyfikacyjnej także w kolejnych latach szkoleniowych, nie później niż w terminie 3 lat od dnia ukończenia przez nią aplikacji ogólnej. W takim przypadku podstawą ustalenia kolejności umieszczenia na liście będzie liczba punktów uzyskanych w trakcie ukończonej przez nią aplikacji ogólnej.

Ukończenie aplikacji ogólnej będzie uprawniało do złożenia wniosku o przyjęcie na aplikację specjalistyczną.

Osoby, które ukończą aplikację ogólną, posiadają obywatelstwo polskie i korzystają z pełni praw cywilnych i obywatelskich, posiadają nieposzlakowaną opinię, nie są skazane prawomocnym wyrokiem za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe oraz przeciwko, którym nie jest prowadzone postępowanie karne o ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe będą mogły złożyć do Dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury wniosek o kontynuowanie szkolenia na aplikacji prokuratorskiej lub sędziowskiej.

Kandydaci na aplikację sędziowską lub prokuratorską będą musieli przedstawić odpowiednio dodatkowo zaświadczenie o zdolności do pełnienia obowiązków sędziego (o którym mowa w art. 57 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. – Prawo o ustroju sądów powszechnych) lub prokuratora (o którym mowa w art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1985 r. o prokuraturze).

Decyzję o przyjęciu na aplikację sędziowską albo prokuratorską Dyrektor Krajowej Szkoły będzie wydawał według kolejności umieszczenia kandydatów na liście klasyfikacyjnej aplikantów aplikacji ogólnej, do miejsca wyczerpania limitu przyjęć. Od decyzji tej będzie przysługiwało odwołanie do Ministra Sprawiedliwości, a od decyzji Ministra – skarga do wojewódzkiego sądu administracyjnego.

Zgodnie z uregulowaniami projektu ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury aplikacje: sądowa, prokuratorska i referendarska rozpoczęte przed dniem 1 stycznia 2008 r. oraz kończące je egzaminy: sędziowski, prokuratorski i referendarski odbywają się na podstawie przepisów obowiązujących przed tym dniem.

Źródło: www.nowa-aplikacja.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości