Wiadomości

Alimenty z zagranicy - debata w Parlamencie Europejskim

Opublikowany: lut 22, 09:06

Rozwodowi i separacji zbyt często towarzyszą trudności finansowe i emocjonalne, gdy jedno z rodziców mieszka za granicą i nie chce zapewnić dziecku finansowego wsparcia. Wraz z rosnącą liczbą par różnej narodowości zwiększa się problem pobierania alimentów za granicą. Posłowie uzgodnili jedenastego lutego, że Unia Europejska powinna ratyfikować międzynarodową konwencję, która pozwoliłaby uprościć dochodzenie roszczeń alimentacyjnych za granicą.

Posłowie poparli sprawozdanie Jiříego Maštálki, czeskiego posła lewicowej grupy GUE / NGL. Zdaniem sprawozdawcy “Konwencja o międzynarodowym dochodzeniu świadczeń na rzecz dzieci oraz innych form alimentów rodzinnych” (która stanowi część Konwencji Haskiej) najskuteczniej gwarantuje przejrzyste zasady prawne, jeśli chodzi o odzyskiwanie alimentów”.

Konwencja obejmuje wiele praktycznych kwestii, które mogą wpływać na sposób rozpatrywania międzynarodowych roszczeń, takich jak wymogi językowe, standardowe formularze i współpraca administracyjna pomiędzy organami centralnymi, z naciskiem na wykorzystanie nowych technologii w celu zredukowania kosztów i opóźnień. Określa ona szczegółowe zasady dotyczące uznawania i wykonywania orzeczeń w zakresie zobowiązań alimentacyjnych.

“Konwencja przynosi rozwiązania na szczeblu wielostronnym, które wcześniej nie istniały”, tłumaczy poseł Maštálka. Brytyjska posłanka liberalna, Diana Wallis, która w 2008 roku wraz z polską posłanką Genowefą Grabowska przygotowywała sprawozdanie na temat odzyskiwania alimentów, mówi, iż wielokrotnie rozmawiała z wyborcami, którzy skarżyli się na trudności z uzyskaniem alimentów od byłego partnera mieszkającego w innym kraju. “Niestety zbyt często nie potrafiłam dać im praktycznego i pozytywnego rozwiązania”.

Diana Wallis uważa, iż sprawozdanie Maštálki “przynosi praktyczną wartość w trudnych chwilach w życiu człowieka”.

Wiadomo, że niektóre państwa członkowskie są niechętne międzynarodowym przepisom, gdyż wolałyby utrzymać prawo rodzinne na poziomie krajowym. Prawo rodzinne różni się we wszystkich 27 państwach członkowskich Unii – na przykład na Malcie, tamtejsze prawo w ogóle nie przewiduje rozwodu.

Źródło: www.europarl.europa.eu

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości