Wiadomości

78 placówek zadeklarowało chęć przystąpienia do rządowego programu "Ratujemy polskie szpitale"

Opublikowany: mar 5, 08:44

2 marca 2009 r. w Ministerstwie Zdrowia odbył się briefing: „Proces przekształceń szpitali” z udziałem minister zdrowia Ewy Kopacz, podsekretarza stanu Marka Habera oraz zaproszonych gości: starosty krapkowickiego Alberta Macha, prezesa Krapkowickiego Centrum Zdrowia Sp. z o.o. Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Bronisława Szczecińskiego, dyrektora opolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Kazimierza Łukawieckiego, członka rady nadzorczej Spółki i członka zarządu województwa opolskiego Andrzeja Kasiury oraz likwidatora SPZOZ w Krapkowicach Marcina Misiewicza.

Minister Zdrowia poinformowała, że wzrasta liczba szpitali zainteresowanych przekształceniem w spółki prawa handlowego. Dotychczas chęć przekształceń w ramach planu B zgłosiło 78 szpitali. W ostatnim czasie stosowne uchwały w sprawie przekształcenia podjęły organy założycielskie szpitala w Łańcucie, Pabianicach, Bytowie i Krapkowicach.

W trakcie briefingu Ewa Kopacz przedstawiła także „pakiet osłaniający dla szpitali”.

„Nie może być w Polsce takiej sytuacji, że świadczenia medyczne nie są wykonywane tylko dlatego, że komornik zajmuje 100 % pieniędzy” – powiedziała Minister Zdrowia.

W ramach „Pakietu” zostanie:

  • znowelizowana ustawa o komornikach, która pozwoli na zajęcie maksymalnie 25% majątku szpitala;
  • uniemożliwiona sprzedaż wierzytelności szpitali bez zgody organu założycielskiego;
  • znowelizowane rozporządzenie z dnia 10 listopada 2006 r. w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać pod względem fachowym i sanitarnym pomieszczenia i urządzenia zakładu opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 213 poz. 1568 z późn. zm.) wraz z późniejszymi zmianami.

Źródło: www.mz.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości