Wiadomości

3 najważniejsze instytucje UE

Opublikowany: cze 1, 08:54

Parlament, Rada i Komisja Europejska to trzy najważniejsze instytucje, które podejmują decyzje w Unii Europejskiej. Każda z nich ma jednak inną rolę:

Parlament Europejski jest wybierany co pięć lat przez obywateli UE, których interesy reprezentuje. Głównym zadaniem Parlamentu jest uchwalanie prawa europejskiego na podstawie wniosków Komisji Europejskiej. Parlament wypełnia to zadanie wspólnie z Radą Unii Europejskiej. Parlament i Rada odpowiadają również za zatwierdzanie rocznego budżetu UE, który wynosi 130 miliardów euro. Parlament ma prawo do odwołania Komisji Europejskiej. Posłowie nie zasiadają w Parlamencie Europejskim według kraju pochodzenia, lecz według przynależności do ogólnoeuropejskich grup politycznych.

Rada Unii Europejskiej − dawniej Rada Ministrów – jest głównym organem decyzyjnym UE. Wraz z Parlamentem jest odpowiedzialna za uchwalanie aktów prawa europejskiego. Odpowiada również za politykę zagraniczną, bezpieczeństwa i obrony UE oraz podejmuje najważniejsze decyzje w zakresie sprawiedliwości i wolności.

Rada składa się z ministrów rządów wszystkich państw UE. W jej posiedzeniach uczestniczą ministrowie odpowiedzialni za zagadnienia stanowiące temat danego spotkania: odpowiednio ministrowie spraw zagranicznych, gospodarki i finansów, rolnictwa itp. Co pół roku jedno państwo członkowskie przejmuje przewodnictwo w UE, co oznacza, że jego przedstawiciele przewodniczą spotkaniom rady i wyznaczają ogólną strategię polityczną.

Komisja Europejska jest organem wykonawczym UE, który reprezentuje i chroni wspólne interesy Europy.
Komisja przygotowuje wnioski dotyczące nowych aktów prawa europejskiego, które następnie przedkłada do zatwierdzenia Parlamentowi i Radzie. Zarządza też wdrażaniem polityki UE i wydatkowaniem funduszy unijnych. Komisja czuwa również nad przestrzeganiem postanowień traktatów i prawa europejskiego. W uzasadnionych przypadkach może wnieść sprawę przeciwko łamiącym te prawa do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.
Komisja składa się z 27 członków − po jednym z każdego państwa członkowskiego. Wspomaga ich około 24 tys. urzędników, z których większość pracuje w Brukseli.

Źródło: www.europarl.europa.eu

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości