Wiadomości

22-29.02.2008 - Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw

Opublikowany: lut 19, 14:10

Punkty konsultacyjne, spotkania z obywatelami, kolportaż informatorów to tylko niektóre z zaplanowanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji działań związanych z obchodami „Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw”.

Już po raz czwarty Ministerstwo Sprawiedliwości we współpracy z sądami, prokuratorami oraz organizacjami pozarządowymi organizuje, w dniach od 22 lutego do 29 lutego 2008 roku „Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw”. Celem przedsięwzięcia jest zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem.

Tegoroczna akcja przebiegająca pod hasłem: „Prawne, psychologiczne i społeczne aspekty przemocy emocjonalnej. Jak zapobiegać przemocy i pomagać ofiarom?”, ma zainicjować trwałą współpracę organów administracji rządowej z organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz ofiar przestępstw.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, jak co roku, zamierza aktywnie włączyć się w obchody tego wydarzenia.
Informacje na temat Tygodnia znajdą się na stronie internetowej Komendy Głównej Policji, na stronach internetowych Policji, a do współpracy w przekazywaniu informacji zostały zaproszone lokalne media.

Informatory

W ramach programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań pn. „Razem Bezpieczniej”, MSWiA przygotowało informator pt. „Co zrobić, gdy jest się świadkiem przestępstwa lub wykroczenia”. Publikacja dotyczy m.in. pozycji świadka w prawie karnym i postępowaniu karnym, omawia prawa i obowiązki świadka oraz jego odpowiedzialność wynikającą ze składania zeznań, informuje o sposobach wezwania i przesłuchiwania świadka.

Za pośrednictwem Policji rozprowadzone będą też inne poradniki, do obywateli trafią informatory „Jak unikać zagrożeń” oraz „Jak złożyć zawiadomienie o przestępstwie”.

„Jak unikać zagrożeń”. Publikacja zawiera wskazówki: jak uniknąć niebezpieczeństwa w miejscu zamieszkania, w miejscach publicznych oraz środkach komunikacji publicznej, jak zachowywać się w razie zaistnienia przemocy domowej, jak dbać o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży. Poradnik prezentuje także najczęściej występujące patologie wśród dzieci i młodzieży oraz pokazuje jak postępować w sytuacji zaistnienia tych negatywnych zjawisk, omawia zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Poradnik „Jak złożyć zawiadomienie o przestępstwie” informuje jak należy postępować w sytuacji: gdy ofiara przestępstwa jest posiadaniu informacji na temat popełnionego przestępstwa oraz dysponuje wiedzą o zamiarze popełnienia przestępstwa.
W Komendach Wojewódzkich Policji i Komendzie Stołecznej Policji zostaną umieszczone plakaty promujące działania na rzecz osób dotkniętych przemocą.

Punkty konsultacyjne

W trakcie Tygodnia Policjanci będą przekazywać informacje na temat założeń, realizacji i możliwości uzyskania środków finansowych w ramach Programu „Zapobieganie i zwalczania przemocy wobec dzieci, młodzieży i kobiet oraz ochrona ofiar i grup ryzyka – DAPHNE III na lata 2007 – 2013”. Funkcjonariusze będą informować obywateli o działaniach Policji związanych z Tygodniem i o możliwościach korzystania z porad w punktach konsultacyjnych, rozpowszechniane będą także ulotki informacyjno-edukacyjne dla ofiar przestępstw.

W jednostkach Policji, na terenie kraju, zostaną uruchomione punkty konsultacyjne dla ofiar przestępstw. Specjalnie dla nich dyżury będą pełnić funkcjonariusze Policji wspólnie z pracownikami socjalnymi, prawnikami, psychologami z instytucji współpracujących z Policją (m.in. z Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie, Ośrodków Pomocy Społecznej, Ośrodków Interwencji Kryzysowej, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych oraz lokalnych organizacji pozarządowych). Porady udzielane będą również telefonicznie.

Punkty konsultacyjne uruchomią także Wydziały Prewencji KWP we współpracyz Wojewódzkimi Koordynatorami ds. realizacji Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, Ośrodkami Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie oraz organizacjami pozarządowymi wspierającymi ofiary przestępstw. W punktach kolportowane będą ulotki i broszury informacyjno-edukacyjne dotyczące praw ofiar przestępstw, sposobów zabezpieczenia się przed kradzieżą, bezpieczeństwa w podróży itp. Każdy zainteresowany tematem uzyska szczegółową informację o lokalnych instytucjach udzielających pomocy ofiarom przestępstw. Omawiane działania zrealizowane zostaną przez odpowiednio przygotowanych specjalistów zajmujących się na co dzień problematyką pomocy ofiarom przestępstw.

Studenci i Policjanci

W okresie od 22 lutego do 30 kwietnia 2008 roku, już po raz ósmy, uruchomione zostaną w komisariatach Policji na terenie Białegostoku „Studenckie punkty informacyjne dla ofiar przemocy w rodzinie oraz członków rodzin nieletnich zagrożonych zjawiskami patologii społecznej”. Na inaugurację ósmej edycji tego przedsięwzięcia planowane jest wystawienie spektaklu pn. „Strachy”. Spektakl powstał w wyniku prac terapeutycznej grupy teatralnej, stanowiącej jeden z elementów projektu „Praca i Godne Życie dla Kobiet Ofiar Przemocy” z Centrum Praw Kobiet. W punktach dyżury będą pełnić Policjanci oraz studenci kierunków prawa, pedagogiki i resocjalizacji białostockich uczelni.
W ramach Tygodnia na terenie Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie zostanie wykorzystane stanowisko komputerowe tzw. „Błękitnego Punktu”, wyposażonego w komputer przenośny z bezprzewodowym łączem internetowym, a także zestaw słuchawkowy i mikrofon. Osoby pokrzywdzone będą mogły kontaktować się z funkcjonariuszami Policji za pośrednictwem:

  • skrzynki e-mail: razembezpieczniej@gniezno.policja.gov.pl,
  • komunikatora internetowego: Gadu-Gadu 10023077,
  • skype (komunikator głosowy) kppgniezno.

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości