Wiadomości

12 lipca wchodzi w życie nowelizacja ustawy - Prawo geodezyjne i kartograficzne

Opublikowany: lip 11, 13:38

Jutro zacznie obowiązywać nowelizacja Prawa geodezyjnego i kartograficznego oraz ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Dzięki umożliwieniu płynnego udostępniania materiałów i danych z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego nowelizacja powinna wpłynąć pozytywnie na cały proces inwestycyjny w Polsce.

Wprowadza ona nowe zasady pobierania opłat i wprost określa ich wysokość. Ustawa przewiduje też zwolnienie z opłat za udostępnianie danych w postaci elektronicznej do celów edukacyjnych takim podmiotom jak jednostki oświaty, szkoły wyższe oraz organizacje pozarządowe. Dotyczy to także udostępnienia danych do badań naukowych i prac rozwojowych oraz działań związanych z ochroną bezpieczeństwa wewnętrznego państwa.

Niezależnie od tego, bez żadnych ograniczeń bezpłatnie udostępniane będą dane z czterech zbiorów:

  • państwowego rejestru granic i powierzchni jednostek podziałów terytorialnych kraju,
  • państwowego rejestru nazw geograficznych,
  • bazy danych obiektów ogólnogeograficznych,
  • numerycznego modelu terenu o interwale siatki co najmniej 100 m.

Nowelizacja porządkuje zapisy dotyczące zasad odpowiedzialności dyscyplinarnej geodetów i kartografów, a także określa uprawnienia kontrolne Głównego Geodety Kraju oraz wojewódzkich inspektorów nadzoru geodezyjnego i kartograficznego m.in wobec organów administracji geodezyjnej i kartograficznej oraz przedsiębiorców.

Zmiana ustawy była konieczna, ponieważ w czerwcu 2013 r. Trybunał Konstytucyjny stwierdził niezgodność z Konstytucją RP zawartych w niej przepisów – na ich podstawie wysokość opłat za czynności związane m.in. z prowadzeniem państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, czy wykonywaniem wypisów i wyrysów określona została w rozporządzeniu, a nie ustawie (czyli z naruszeniem art. 92 ust. 1 i art. 217 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej).

Źródło: www.mac.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości