Wiadomości

112 - Twoje życie, Twój numer

Opublikowany: lut 11, 08:59

112 – zapamiętaj te trzy cyfry, mogą uratować ludzkie życie. 112 to numer alarmowy, pod który możesz zadzwonić w razie wypadku w pracy, w szkole, czy na wakacjach za granicą. Europejski numer alarmowy 112 działa już we wszystkich dwudziestu siedmiu krajach UE. Jedenastego lutego (11.2) posłowie wsparli kampanię społeczną pod hasłem “Twoje życie, Twój numer”.

W sytuacjach kryzysowych liczy się każda sekunda. Gdy czyjeś życie jest zagrożone nie ma czasu na szukanie numeru telefonu alarmowego. Dlatego Unia Europejska postanowiła wprowadzić wspólny dla wszystkich państw członkowskich numer alarmowy. Można pod niego zadzwonić zarówno w przypadku pożaru domu w Szwecji, jak i w razie wypadku drogowego w Polsce.

Dzięki europejskiemu numerowi alarmowemu Europejczycy mogą bezpiecznie i swobodnie podróżować. Nie zastąpił on dotychczasowych krajowych numerów alarmowych, lecz działa równolegle.

Na konferencji prasowej w Parlamencie Europejskim w Strasburgu, poseł Jacek Saryusz-Wolski z grupy EPP mówił, że “co roku granicę swojego kraju przekracza 150 milionów obywateli UE. W nagłych przypadkach powinni mieć możliwość korzystania z dobrze znanych praktyk i tego samego numeru w dowolnym miejscu”.

Dzwoniąc pod numer 112, zostaniemy połączeni z operatorem lokalnym, który albo sam przyjmie połączenie, albo przekieruje je do właściwych służb ratunkowych – pogotowia ratunkowego, policji lub straży pożarnej.

Połączenie z numerem 112 jest bezpłatne. Numer można wybrać z telefonu stacjonarnego, komórkowego lub z automatu telefonicznego. Zazwyczaj połączenie mogą również wykonywać osoby, którym skończył się kredyt w telefonie lub które znajdują się poza zasięgiem własnej sieci.

Pakiet Telekomunikacyjny przyjęty przez Parlament Europejski w 2009 r. rozszerzył zastosowanie numeru alarmowego i wprowadził rozwiązania mające na celu poprawę jego wykorzystania w państwach członkowskich UE poprzez pełną dostępność zasięgu.

Choć numer 112 wprowadzono prawie dwadzieścia lat temu, jedynie 22 proc. Europejczyków wie o jego istnieniu. Podnoszenie świadomości o wspólnym numerze alarmowym jest obowiązkiem krajowych władz. “Państwa członkowskie mają jeszcze przed sobą wiele pracy”, mówiła brytyjska posłanka liberalna, Diana Wallis.

Źródło: www.europarl.europa.eu

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości