Wiadomości

Poparcie dla reformy prawa rodzinnego – organizacje pozarządowe konsultują zmiany

Opublikowany: sie 3, 08:20

Przedstawiciele kilkunastu organizacji społecznych działających na rzecz rodzin i dzieci gościli w Ministerstwie Sprawiedliwości na debacie poświęconej reformie prawa rodzinnego. Gospodarzem spotkania, przeprowadzonego w ramach konsultacji społecznych projektowanych zmian, był Pełnomocnik Ministra Sprawiedliwości Michał Woś.

Orzeczenie alimentów w kilka dni, skuteczne egzekwowanie prawa rodziców do kontaktów z dzieckiem i ochrona najmłodszych przed przemocą – to podstawowe założenia reformy prawa rodzinnego, którą proponuje Ministerstwo Sprawiedliwości. Michał Woś podkreślił na spotkaniu, że przygotowane zmiany służą przede wszystkim ochronie najmłodszych.

Dla dobra dzieci

- Chcemy wzmocnić dobro dziecka. Cieszę się, że możemy wspólnie porozmawiać o propozycjach, które zostały zawarte w projekcie. Jesteśmy bardzo zainteresowani opinią, co jeszcze możemy poprawić w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, co w nim zawrzeć, czego być może zabrakło – mówił.

Przypomniał, że dzięki działaniom Ministerstwa Sprawiedliwości doszło do spektakularnej poprawy ściągalności alimentów. – Teraz chcemy doprowadzić do sytuacji, w której samo zasądzenie alimentów będzie prostsze – zaznaczył.

Reforma prawa rodzinnego zakłada przyznawanie w kilka dni alimentów natychmiastowych. Przewiduje przy tym maksymalne uproszczenie formalności. Rodzice ubiegający się o alimenty na dzieci będą mogli składać pozew na gotowym formularzu dostępnym w internecie, bez konieczności ponoszenia wydatków na prawników.

Cenne propozycje

Michał Woś nawiązał też między innymi do propozycji wprowadzenia rodzinnego postępowania informacyjnego, które poprzedzałoby sprawy o rozwód i separację w rodzinach z dziećmi. Ma dać małżonkom miesiąc na porozumienie w sprawach dzieci.

- Tej zmianie, wynikającej z konstytucyjnej ochrony małżeństwa i rodziny, również przyświeca wzgląd na dobro dziecka – powiedział Pełnomocnik Ministra Sprawiedliwości.

W trakcie spotkania zgłoszono wiele cennych uwag związanych z reformą prawa rodzinnego. Wśród postulatów były m.in. takie propozycje jak wprowadzenie postępowania informacyjnego także w sprawach dotyczących alimentów i kontaktów rodzicielskich, przeprowadzanie konsultacji z psychologiem przy sprawach rodzicielskich, czy też wysłuchanie dziecka w trakcie postępowania mediacyjnego.

Źróło: www.ms.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości